Podmínky u rychlých půjček se mohou hodně lišit. Zatímco jeden poskytovatel si za každou půjčenou tisícovku vezme pár korun, jiný si naúčtuje poplatek pár desítek až stovek korun. Nespočítat si cenu u rychlé půjčky se může pořádně prodražit.

Neplaťte za půjčky ihned více, než je nutné

Rychlé půjčky ve výši pár tisíc korun nabízí jedno z řešení, jak rychle získat potřebné finanční prostředky. Před pár lety je nabízely pouze nebankovní společnost, dnes už je lze nalézt i v nabídkách bank. Hlavní výhodou tohoto typu půjček je kromě nižší výše zejména rychlé vyřízení půjčky. Právě proto se jim říká rychlé půjčky nebo půjčky ihned

Rychlost vyřízení půjčky by však automaticky neměla znamenat, že za půjčku zaplatíte balík.Vedle bank na českém trhu s půjčkami stále figuruje zhruba stovka nebankovních společností, z jejichž nabídky lze vybírat. 

Kromě doporučovaného srovnání půjček online při výběru půjček, respektive poskytovatele půjčky, poradí index odpovědného úvěrování, které je hodnotí z různých úhlů pohledů od podmínek až po chování společnosti k zákazníkovi v případě potíží.

Půjčky ihned jinak a bez internetu – pošlete SMS

Stále častěji se půjčky ihned řeší online. Jakoby už to  ani jinak nešlo řešit. Lze tedy vůbec ještě o půjčku požádat bez internetu? Alternativu nabízí půjčky přes SMS. Dle názvu je jasné, že o žádost o půjčku probíhá prostřednictvím SMS zprávy. 

Tento způsob poskytnutí půjčky však není běžný a využívají ho primárně lidé, kteří vůbec připojení na internet nemají nebo jej prostě nepoužívají. Banky třeba SMS půjčky nenabízí vůbec. Dnes už je přístup na internet přece jen považován za standard. 

Index odpovědného úvěrování pomůže najít férovou půjčku

Za hodnocení poskytovatelů půjček v ČR a přidělováním indexu odpovědného úvěrování stojí nezávislá organizace Člověk v tísni, která mimo jiné nabízí pomoc lidem s finančními potížemi a zároveň v této problematice vyvíjí spoustu aktivit. 

Každý rok se organizuje přísné srovnání společností, které v Česku nabízí půjčky. Aby to bylo fér, do složitého porovnání zahrnuje vybrané banky i nebankovní společnosti. Za poslední roky se nebankovní společnosti hodně vyšvihly a z porovnání rozhodně nevychází špatně, právě naopak. 

Výsledky testu porovnání poskytovatelů půjček ihned včetně indexu v roce 2020 (prvních 20 poskytovatelů z 41):

 1. Kamali (0,84)
 2. Air Bank (0,82)
 3. Home Credit (0,8)
 4. Česká spořitelna (0,79)
 5. Cofidis (0,78)
 6. Equa bank (0,77)
 7. Komerční banka (0,75)
 8. Fio banka (0,74)
 9. ČSOB (0,73)
 10. mBank (0,71)
 11. Sberbank (0,7)
 12. Essox (0,69)
 13. UniCredit Bank (0,69)
 14. Hello bank (0,68)
 15. Raiffeisenbank (0,68)
 16. WSPK (0,67)
 17. Monety Money Bank (0,67)
 18. Volksbank (0,67)
 19. Ferratum (0,61)
 20. Oberbank (0,61)

Nejdůvěryhodnější půjčkou v ČR je nebankovní půjčka

Prvních sedm poskytovatelů je považováno za nejlepší a klientsky nejvstřícnější společnosti na českém úvěrovém trhu.Z každoročního porovnání dlouhodobě nejlépe vychází nebankovní půjčka Kamali od Home Credit. Celkově je nutné uznat, že banky se zrovna nepředvedly. 

Naopak se na prvních místech objevují nebankovní společnosti a mnohé banky se umístily až v druhé desítce. Letošní srovnání potvrzuje trend posledních let týkající se smazávání rozdílů mezi bankovními a nebankovními půjčkami smazávají. Už neplatí dřívější pravidlo hlásící, že nebankovní půjčky jsou dražší a bankovní půjčky vždy výhodnější.

Ve velkém porovnání poskytovatelů půjček přitom nehrají roli pouze finanční podmínky půjček jako úrok, poplatky či sankce, ale také způsob a množství podávaných informací o půjčce či přístup k zákazníkům. Hodnotí se také transparentnost, komunikace, klientská vstřícnost a další parametry.